Властивості корисних копалин 3 клас

скелет

Пізнання світу 3 б клас (відкритий урок)

Тема: Корисні копалини

мета: Ознайомити учнів з корисними копалинами, їх деякі властивості Розвивати уміння виділяти головне, тобто відокремлювати істотне від несущественного- вміння узагальнювати, классіфіціровать- володіти монологічним мовленням. Виховувати дбайливе ставлення до природи і вчити економно використовувати багатства нашої планети.

устаткування: картки, тести, відео фільм, ІКТ

Хід уроку:

1. Організаційний момент.«Коло радості».

- Я бажаю вам добра, ми бажаємо вам добра, ми бажаємо всім гостям добра.

І урок нам почати пора.

Сьогодні ми вирушимо в геологічну експедицію.

Ви хлопці геологи.

Хто такі геологи?

геологи - це люди, які вивчають багатства Землі

2. Щоб визначити тему уроку, ви повинні відповісти на запитання тестів, які я зараз роздам. (Роздаю)

1. Природа - це те:

П) що оточує людину, але не зроблено його руками

Р) що оточує людину С) що зроблено руками людини

2. Тіла природи можуть бути:

М) красивими, корисними, живими Н) металевими, дерев`яними

О) твердими, рідкими, газоподібними

Л) речовин М) води Н) частинок

4. Зміни, що відбуваються в природі, називаються:

Г) опадами Д) вивітрюванням Е) явищами

5. Спосіб пізнання і дослідження природних тіл, явищ:

Ж) вивчення З) досвід І) спостереження

6. Досвід також називається:

Н) експеримент О) експрес П) екскурсія

7. Прилад, за допомогою якого визначають сторони горизонту:

И) компас Е) термометр Ю) флюгер

8. Скільки основних сторін горизонту:

Г) 2 Д) 3 Е) 4

Тест № 2

З) це зображення предмета таким, яким ти звик його бачити

І) це вид предмета зверху

К) це вид предмета збоку

2. Як називається число, яке показує, у скільки разів зменшено справжні відстані на кресленні?

П) план Р) малюнок С) масштаб

3. На фізичній карті зображують:

К) поверхню землі Л) області, держави з їх межами

М) ліси, степи, пустелі та інші природні зони

4. На фізичній карті зображують темно-коричневим кольором:

Н) височини О) гори П) рівнини

5. Кружечками на карті позначають:

О) столиці П) міста Р) села

6. Якщо подивитися на карту, то її нижня сторона:

А) південь Б) захід В) північ

7. Найпоширеніший газ в повітрі:

Д) вуглекислий газ Е) азот Ж) кислоро

8. Швидкість вітру і його напрямок визначають за допомогою:

Л) компаса М) флюгера Н) термометра

9. При підвищенні температури повітря:

И) розширюється і збільшується в об`ємі Е) стискається і зменшується в обсязі

10. Про що говорить те, що свічка, накрита склянкою, швидко гасне?

Г) про те, що повітря стискаємо і пружний

Д) про те, що повітря безбарвний і несмачний

Е) про те, що повітря підтримує горіння

Поки ми формуліровали тему, і мета уроку повторювали, ми прийшли до родовища нафти ось тут я пропоную вам провести дослідницьку роботу.

3. Практична робота.

Я зараз роздам вам таблиці, які ви повинні заповнити за схемою1 група

Назва корисної копалини

Для себе і для друзейК нових знань скоріше!

- А тепер посміхніться нашим гостям, своїм друзям. Сідайте.

-Черговий, розкажи про погоду на сьогоднішній день.

- Ось план нашого уроку. з якими пунктами плану ви не згодні? (Схематично-картинний)

- Рефлексія (оцінювання) переставити в кінець.

.

Повна готовність класу до роботи

2

Мотивація і актуалізація знань

Організувати і спрямувати до мети пізнавальну діяльність учнів через методичний інструментарій і додаткові джерела інформації

- Вітаю вас на засіданні клубу «Ми і навколишній світ», на якому ви зможете спробувати себе в ролі людей, що займаються вивченням і пошуком природних багатств. Для того щоб дізнатися як називається ця професія, давайте розгадаємо ребус:

ГЕ +, КОЛОС, + Г

- Що вивчають геологи? Робота з кластером

-Що таке корисні копалини?

- Які бувають корисні копалини? - Що пізнавального ви дізналися про нафту? мінеральній воді? природному газі? - Які знаєте дорогоцінні метали? Їх використовують тільки як прикраса?

- Існує інша класифікація:

горючі, рудні, .... (Будівельні)

- Як називається 3 група, ми дізнаємося на уроці і наведемо приклади. Постараємося відповісти на проблемне питання: чому ці корисні копалини так називають?

-Хлопці, людина активно використовує корисні копалини, він широко вивчив їх властивості. Давайте і ми розширимо наші знання про деякі корисні копалини.

- Відгадайте, з якими корисними копалинами ми будемо працювати?

1.Він дуже потрібен дітворі, Його доріжках у дворі. Він і на будівництві і на пляжі, І він в склі розплавлений даже. (Пісок)

2. Якщо зустріти на дорозі, то загрузнуть сильно ноги. А зробити миску або вазу- Вона знадобиться відразу. (Глина)

3. Покривають їм дороги, Вулиці в селищі, А ще він є в цементі, Сам він - добриво. (Вапняк)

4. Він дуже міцний і пружний, С вапняком він родич Буває сірий, червоний, жовтий, білий В метро, палацах він чудовий. (Мармур)

- Молодці! Оцініть свою роботу на етапі повторення вивченого матеріалу

-Роль голови (П) засідання сьогодні відводиться _____________

- Яка тема нашого засідання?

-Працювати будемо в 2 групах, які ми створили заздалегідь.

- Члени клубу надіслали нам завдання. Прочитай його голова.

Геолог.

- Геологи - це люди, які шукають корисні копалини і вивчають їх.

-Гірські породи і мінерали, які людина використовує для господарських потреб.

- Тверді (торф, пісок, граніт, алмаз ...), рідкі (нафта, мінеральна вода), газоподібні (природний газ)

-Рудние- містять метали

кольорових (мідь, цинк, свинець, алюміній)

Діти відгадують загадки.

П: Тема п`ятого засідання клубу «Властивості корисних копалин»

П: -підготувати повідомлення про властивості вапняку, мармуру, глини, піску і їх використанні.

Активність пізнавальної діяльності учнів на наступних етапах- ефективність сприйняття і осмислення нового матеріалу-розуміння учнями практичної значущості досліджуваного матеріалу

3

Постановка навчальної задачі, розробка плану дій

Гімнастика для очей

-Яка загальна мета стоїть перед учасниками засідання?

- Давайте визначимо завдання засідання.

У: -Вивчити властивості корисних копалин.

Голова вивішує сформульовану мету на дошку.

Правильна постановка мети уроку, розробка плану дії

-Додайте слова із запропонованого завдання в незакінчені пропозиції.



Учні додають слова, голова зміцнює на дошку і читає завдання.

-Хлопці, ви представите результати практичної діяльності в таблиці, підготуєте повідомлення.

1.Определить ... корисних копалин. (Властивості)

3. Дізнатися ... корисних копалин. (Про використання)

  1. Скласти ... (повідомлення)

4

Загальний інструктаж

Показати необхідність застосування інструкції при виконанні даної практичної роботи

Підготовлено більш докладні плани проведення дослідів на основі планів з підручника. -Правила роботи з обладнанням ви знаєте. Інструкція на стенді.

П: -Кожна група отримала:

- план проведення дослідів (Додаток №1),

- пам`ятку щодо складання повідомлення (Додаток №2),

- таблиця для заповнення (Додаток №3),

- картинки для оформлення колажу.

Видобуток корисних копалин на Місяці

- Згадайте, в чому запорука успіху роботи групи?

У: -Необхідно правильно розподілити роботу.

У: -Будемо вислуховувати думку кожного.

У: -Следовать планом і стежити за часом

5

Дослідження в групах

В ході дослідів виявлення властивостей вапняку, мармуру, глини, песка- представити результати в табліце- підготувати повідомлення.

Учитель надає допомогу, спостерігає за організацією дітьми своєї діяльності

Оцінітьсвою роботу в групі за критерієм: вміння домовлятися, в ході дослідів виявляти властивості корисних копалин.

Голова приєднується для роботи до своєї групи.

Оцінюють свою роботу за критеріями.

Організована робота в групах

Метал такий же, як в ракетах.

Таїть його проста глина,

А якщо спіткнешся ти об камінь,

Не думай, що виною кругляк,

І тут всесильна природа

- Одні з багатств знаходяться на поверхні, інші заховані глибоко під землею.

- Як ви думаєте, про які багатства піде мова? Як можна їх назвати?

Учні. Корисні копалини.

Учитель. Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте поєднання «корисні копалини». (Іншими словами, назвіть мені слова або словосполучення, які виникають в пам`яті при проголошенні поєднання «корисні копалини».)

Учні. Висловлюють припущення (з`являється схема на слайді)

Учитель. Хлопці, за цією схемою видно, що ви вже маєте уявлення про корисні копалини. А сьогодні ми познайомимося з їх властивостями.

Скажіть, яку мету ми повинні поставити перед собою?

Учні. Дізнатися, якими властивостями володіють корисні копалини.

Учитель. Отже, мета, яка перед нами стоїть - познайомитися зі властивостями корисних копалин, а також дізнатися, чому корисні копалини грають важливу роль в житті людини.

Весь матеріал - дивіться архів.

Посилання для скачування з`явиться тут через 60 секунд.

Увага! Вчителям і координаторам!

Йде реєстрація на наймасштабніші міжнародні дистанційні олімпіади

Робити фарби і емалі. (Вугілля).

Відгадки демонструються зразками з колекції мінералів.

-Як назвати всі ці відгадки?

- Тема нашого сьогоднішнього уроку «Корисні копалини»

На дошці і в зошитах тема: «Корисні копалини».

слайд 2

III. Робота по темі уроку.

-У світі існує багато корисних копалин. Що ви пропонуєте віднести до корисних копалин?

-Спробуйте сформулювати поняття корисні копалини.

слайд 3-7

Залізна руда. Властивості, колір, використання.

слайд 8-10

нафта

Нафта займає провідне місце в світовому паливно-енергетичному балансі. У зв`язку з швидким розвитком в світі хімічної та нафтохімічної промисловості потреба в нафті збільшується не тільки з метою підвищення вироблення палив і олив, а й як джерела цінної сировини для виробництва синтетичних каучуків і волокон, пластмас, барвників та ін.

У що перетворилася б наша цивілізація, якби людство раптом втратило чорного золота?

В першу чергу, нам довелося б відмовитися від автомобіля - адже бензин, без якого «залізний кінь» не зміг би бігати, роблять з нафти. Та й не тільки він - практично будь-який сучасний транспортний засіб, за винятком електричних, використовує в якості палива продукти нафтопереробки. Автомобілів, мотоциклів потрібен бензин, літакам - авіабензин або гас, тракторів, комбайнів - дизельне паливо, кораблям - мазут. Звичним асфальтованих шосе в світі без нафти теж не буде місця, тому що асфальт роблять із залишків, що утворюються при її перегонці. Так що замість швидкісних магістралей з мчить по ним автомобілями в світі без нафти будуть розхитані путівці без асфальтового покриття, їздити по яким доведеться на возі з запряженій в неї конем.

З нафти роблять друкарські фарби - значить, без нафти не буде журналів, газет, книг. Кіно б у нас теж не стало б, оскільки не стало б фото- і кіноплівки, адже їх теж роблять з нафти. Та й на цифрові носії нічого записати б не вийшло, так як і вони - продукт переробки нафти. Світ без книг, газет, журналів, телебачення, фотографії - ось що таке світ без нафти.

Для сучасних модниць відсутність нафти теж стало б ударом. Вона активно використовується при виготовленні косметики та парфумерії, так що довелося б сказати «прощавай» губній помаді, туші для вій, туалетній воді, модним фарбам для волосся. Капронові колготки, еластичне білизна, шубки з штучного хутра, модні куртки з нейлону та інших синтетичних тканин - все це теж зникло б з вітрин магазинів.

Та й в повсякденному побуті сучасна людина просто кроку не ступить без нафти! Нафта - це пластикові пляшки та поліетиленові пакети, що міцно ввійшли в наш побут, господарські сумки, нитки, волосінь, пластилін. І, нарешті, це різні пластмаси, з яких виробляють меблі, побутову техніку, комп`ютери і багато іншого. Сучасний світ - це світ, створений з нафти в самому прямому сенсі слова.

слайд 11-13

граніт

Граніт є однією з найбільш щільних, твердих і міцних порід. Використовується в будівництві як облицювальний матеріал. Крім того, граніт має низьке водопоглинання і високу стійкість до морозу і забруднень. Ось чому він оптимальний для мощення як усередині приміщення, так і зовні. В інтер`єрі граніт застосовується також для обробки стін, сходів, створення стільниць і колон.

слайд 14-15

Кам`яне вугілля

Спосіб видобутку вугілля залежить від глибини його залягання. Розробка ведеться відкритим способом в вугільних розрізах, якщо глибина залягання вугільного пласта не перевищує 100 метрів. Непоодинокі й такі випадки, коли при все більшому поглибленні вугільного кар`єру далі вигідно вести розробку вугільного родовища підземним способом. Для добування вугілля з великих глибин використовуються шахти. Найглибші шахти на території Російської Федерації видобувають вугілля з рівня трохи більше 1200 метрів.

Застосування кам`яного вугілля різноманітне. Він використовується як побутове, енергетичне паливо, сировину для металургійної та хімічної промисловості. Дуже перспективним є скраплення вугілля з утворенням рідкого палива. Для виробництва 1 т нафти витрачається 2-3т кам`яного вугілля, ПАР практично повністю забезпечувала себе паливом за рахунок цієї технології. З кам`яного вугілля отримують штучний графіт. Вугілля використовується також до якості виробленого каменю. Крихкий, блискучий на сонці кам`яне вугілля не кожному підвладний.

слайд 16-18

вапняк

Властивості корисних копалин 3 клас

Осадова гірська порода органічного походження. складається переважно з раковин морських тварин і їх уламків черепашнику. Що входять до складу вапняку речовини здатні хоча і в малих кількостях, але розчинятися у воді. Розкладаючись сприяє утворенню карстових печер, а також на великих глибинах під дією глибинного тепла землі, дає джерело газу для мінеральних вод.

Вапняк широко застосовувався в якості будівельного матеріалу, дрібнозернисті різновиди використовували для створення скульптур.

Випал вапняку дає негашене вапно - древній в`яжучий матеріал, до цих пір застосовується в будівництві.

Слайд 19- 22

глина

У суміші з водою глина утворює тістоподібну масу, придатну для подальшої обробки. Залежно від місця походження природна сировина має істотні відмінності. Одне можна використовувати в чистому вигляді, інше необхідно просіювати і змішувати, щоб отримати матеріал, придатний для виготовлення різних виробів.

Технічна кераміка - велика група керамічних виробів і матеріалів, одержуваних термічною обробкою маси заданого хімічного складу з мінеральної сировини та інших сировинних матеріалів високої якості, які мають необхідну міцність, електричні властивості

Глина використовується в медицині, наприклад, глина входить до складу деяких лікувальних мазей, протидіарейних засобів

У косметиці глина є основою масок, деяких мазей.

Лікувальні глини і грязі широко використовуються в курортолікування шкірних, гінекологічних хвороб, захворювань опорно-рухового апарату

Біла глина може використовуватися в якості протиотрути благодоря своїм сорбентних властивостями (папуги ара відомі тим, що вони їдять глину як протиотруту до отруйних кісточках, які вони дуже люблять).

слайд 23

Робота в робочому зошиті на друкованій основі с. 26№2,3,5.

Д / з стр.27 №4,6.

  1. Підручник: А. А. Плешаков «Світ навколо нас», 3 клас. Частина 2., М.: Просвещение, 2006.
  2. Робочий зошит: А. А. Плешаков «Світ навколо нас», 3 клас. Частина 2., М.: Просвещение, 2008.
  3. Л.І Рудченко. Світ навколо нас. 3 клас: поурочні плани. Волгоград: Учитель, 2006.

По темі: методичні розробки, презентації та конспекти

Презентація на тему: Властивості корисних копалин копалини 3 клас

№ слайда 1Опис слайда:

Властивості корисних копалин копалини Урок навколишнього світу 3 клас презентація до уроку вчителя початкових класів Голованова Тетяни Геннадіївни

№ слайда 2Опис слайда:

Граніт Грані т (італ. Granito, - зерно) -складаються з кварцу, калієвого польового шпату і слюди. Граніти дуже широко поширені в континентальній земній корі.

№ слайда 3Опис слайда:

Природний газ Природний газ - це суміш декількох газів, що утворилася в глибинах землі через розкладання осадових органічних порід Чистий природний газ не має кольору і запаху ..

№ слайда 4Опис слайда:

Нафта Нафта (грец. ????? - Спалахувати, займатися) - горюча масляниста рідина, червоно-коричневого, іноді майже чорного кольору, хоча іноді зустрічається і слабо забарвлена в жовто-зелений колір і навіть безбарвна нафту, має специфічний запах, поширена в осадової оболонці Землі-одне з найважливіших для людства корисних копалин

№ слайда 5Опис слайда:

Залізна руда 1.Твёрдое, щільне, непрозоре корисна копалина. 2.Цвет темно-сірий, яскраво-жовтий, пурпурний, іржавий червоний. 3.Железную руду використовують для виготовлення чавуну, який є одним з основних сировинних ресурсів для виготовлення сталі.

№ слайда 6Опис слайда:

торф Торф (нім. Torf) горюча корисна іскопаемое- утворено скупченням залишків рослин, що зазнали неповного розкладання в умовах боліт.

№ слайда 7Опис слайда:

Кам`яне вугілля У голота був першим з використовуваних людиною видів викопного палива кам`яне вугілля - осадова порода, що представляє собою продукт глибокого розкладання залишків рослин (папороті, хвощів і плаунів). Більшість покладів кам`яного вугілля було утворено приблизно 300-350 мільйонів років тому.

№ слайда 8Опис слайда:

Корисні іскопаемие- це гірські породи і мінерали, які людина використовує в господарстві. Тверді: (граніт, пісок, руда) Рідкі: (нафта, миниральная вода) Газоподібні: природний газ

№ слайда 9Опис слайда:

Вапняк відомо до - осадова гірська порода органічного походження. У малих кількостях розчиняється в воді. Розкладаючись сприяє утворенню карстових печер, а також на великих глибинах під дією глибинного тепла землі, дає джерело газу для мінеральних вод.

№ слайда 10Опис слайда:

Властивості вапняку Камінь Складається з частинок скріплених між собою білого мул світло-сірого кольору Найважче води Щільний Розчиняється під дією оцтової кислоти

№ слайда 11

мармур Мрамор- продукт перекристалізації вапняків, складається з дрібних частинок

№ слайда 12

Властивості мармуру Камінь Твердий і щільний Різної забарвлення Складається з окремих блискучих зерняток Добре полірується

№ слайда 13Опис слайда:

Глина Глина - це вторинний продукт земної кори, осадова гірська порода, що утворилася в результаті руйнування скельних порід в процесі вивітрювання.

№ слайда 14Опис слайда:

Властивості глини М`якше скла Пластична Погано пропускає воду Має запах Складається з дрібних частинок. сильно скріплених між собою

№ слайда 15

Застосування Глина є основою гончарного, цегельного виробництва.

№ слайда 16

пісок пісок-це уламкових гірська порода.

№ слайда 17

Властивості піску Твердіше скла Ні запаху Сипуча речовина Добре пропускає воду Переважно жовтий

№ слайда 18

Олександр Боярський

учень

(105),

закритий

1 рік тому Софія ПоповаЗнавець (464) 2 роки тому Граніт. Якщо ми розглянемо шматочок граніту, то переконаємося, що він складається з безлічі зерен. Відокремити їх один від одного не можна. Це говорить про велику міцності граніту. Міцність - головна властивість граніту. Він добре полірується і після цього стає красивим. Тому граніт застосовують для будівництва набережних річок, станцій метро, пам`ятників, для облицювання будівель. Вапняк. Люди, які видобувають вапняк в кар`єрі, працюють як би на дні моря. Звичайно, моря немає, але воно було в далекому минулому, багато мільйонів років тому. Морські організми гинули і осідали на дно. З їх скелетів, раковин і утворилися поступово товщі вапняку. Вапняк використовують при будівництві будівель і доріг. З нього отримують вапно, яку застосовують для приготування будівельних розчинів (ними скріплюють цеглини, штукатурять стіни). Особливий різновид вапняку - крейда. Він менш міцний, ніж звичайний вапняк. Мелом ми пишемо на дошці, з нього роблять побілку, зубний порошок. Пісок і глина. Пісок і глина - дуже поширені корисні копалини. Ми знаємо, що вони утворюються при руйнуванні твердих порід, наприклад, граніту. Пісок використовують в будівництві, а також для виготовлення скла, тільки не жовтий, а білий. З червоної глини роблять цеглу, черепицю для дахів, квіткові горщики, а тарілки, блюдця, красиві вази і статуетки роблять з білої глини і покривають їх глазур`ю. Волога глина добре ліпиться і зберігає форму, яку їй надають. Це властивість глини називають пластичністю. Виготовлені з глини вироби обпалюють в спеціальних печах, щоб вони стали твердими. Їх називають керамічними виробами. Видобувають глину в кар`єрах. Торф. Це цінне корисна копалина. Він темно-коричневого кольору, складається із залишків рослин, пухкий, неміцний, легше води. Сухий торф вбирає вологу. Він добре горить. Утворюється торф на болотах з відмерлих залишків рослин. За рік утворюється 1 міліметр торфу. Значить, потрібно багато років, щоб утворилися поклади торфу. Він використовується як паливо в житлових будинках. Для цього його спресували в невеликі бруски - брикети. На фермах торф служить підстилкою для тварин. У торфі містяться речовини, які вбивають хвороботворні мікроби. Торф ще й гарне добриво. А на промислових підприємствах з нього отримують деякі ліки та інші необхідні речовини. Вугілля. Вугілля утворюється в надрах Землі із залишків стародавніх рослин. Причому спочатку утворюється торф, а з часом він перетворюється у вугілля. Важлива властивість вугілля - горючість. При горінні він дає багато тепла. Крім того, з нього отримують фарби, пластмаси та інші цінні матеріали. Видобувають вугілля в шахтах і кар`єрах. А перевозять в вагонах по залізниці. Нафта. Нафта утворилася із залишків рослин і тварин, які жили багато мільйонів років тому, глибоко під землею. Нафта - густа масляниста рідина темного кольору. У неї різкий запах. Потрапляючи в воду, вона розтікається тонкою плівкою по її поверхні. Нафта горюча. Це дуже цінне корисна копалина. З нафти одержують рідке паливо (бензин, гас), мастила, вазелін, різні фарби, лаки, пластмаси, волокна для виготовлення тканини. Нафту добувають зі свердловин. Бурят їх дуже глибоко і будують бурові установки. Зараз наша країна експортує нафту в багато країн світу. Природний газ. На думку вчених, природний газ, як і нафта, утворилися із залишків рослин і тварин, які коли - то жили на планеті. Газ безбарвний, легкий, горить блакитним полум`ям, ми це бачимо будинку, коли він горить в газовій плиті. Природний газ дуже гарне паливо. Його використовують не тільки в побуті, але і на електростанціях, у котельнях, на заводах. З природного газу отримують пластмаси, волокна і інші цінні матеріали.решта відповідей


схоже